Reklama

Lech Poznań piłkarskim mistrzem Polski, Górnik Zabrze wicemistrzem

Niedziela, 24 Maj 2026

To już było wiadomo od tygodnia - Lech Poznań obronił tytuł i po raz dziesiąty został piłkarskim mistrzem Polski. Wicemistrzem zdobywca Pucharu - Górnik Zabrze. Do europejskich pucharów dostały się także Jagiellonia Białystok, Raków Częstochowa i GKS Katowice. Z PKO BP Ekstraklasy spadają Lechia Gdańsk, Arka Gdynia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Górnik w ostatnim meczu rozgromił 6:2 Radomiaka i dzięki temu obok Lecha powalczy w eliminacjach Ligi Mistrzów (po raz pierwszy takie prawo mają aż dwie polskie drużyny). Jagiellonia wygrała 1:0 z Zagłębiem Lubin i mając tyle samo punktów co Górnik, zajęła trzecią lokatę.
Już wcześniej spadły Bruk-Bet i Arka, a w ostatniej kolejce dokonał się los Lechii. Jedna z najładniej grających w lidze drużyn, strzelająca najwięcej bramek (ale i najwięcej tracąca) i mająca króla strzelców rozgrywek (Tomas Bobcek z 20 golami, po raz pierwszy król jest z drużyny spadającej z ligi) miała fatalną końcówkę. W sześciu meczach zdobyła bodaj punkt. Gdyby w sobotę wygrała, to by się utrzymała. Lechia grała w Niecieczy, której już właściwie na niczym nie zależało. Jak się okazało, oprócz wygranej. Lechia przegrała tam 2:3. Gdyby wygrała, to by się utrzymała. Przed sezonem klub został ukarany pięcioma minusowymi punktami. I na koniec tych punktów zabrakło. Gdyby  ich nie odjęto, Lechia by się utrzymała.
Przez większość sezonu o utrzymanie biły się Widzew i Legia. Obu się udało. Drużyna Legii przejęta w połowie sezonu przez trenera Marka Papszuna startowała pod jego wodzą z przedostatniej, 17. pozycji. Tymczasem na koniec była o włos od piątej pozycji, dającej start w pucharach. W ostatnim meczu w Warszawie pokonała 4:0 Motor Lublin, przeskakując Zagłębie, do którego miała dwa punkty straty. Miała trzy do GKS Katowice, który przegrywał w Szczecinie 0:1, co przy bezpośrednich meczach korzystniejszych dla Legii, dawało promocję drużynie stołecznej. Jednak mecz w Warszawie się skończył (cała kolejka była grana o tej samej porze), a spotkanie w Szczecinie zostało przedłużone o 13 minut. W końcówce czerwoną kartkę dostał bramkarz Pogoni. Ponieważ gospodarze wyczerpali limit zmian, to w bramce stanął zawodnik z pola. I w 96. minucie goście wyrównali. Dokonał tego w dodatku były gracz Pogoni - Marcel Wędrychowski. W ten sposób to GKS zagra w Pucharach (po 24 latach), a Legia kończy sezon na szóstej pozycji.
Do Ekstraklasy awansują Wisła Kraków i Śląsk Wrocław. O trzecie miejsce w dwustopniowych barażach będą rywalizować Wieczysta Kraków z Polonią Warszawa i Chrobry Głogów z ŁKS Łódź. Zwycięzcy zmierzą się w finale.

screen: YouTube/TVP Sport

Komentarze
Notowania walut
Pogoda w Angli
reklama